Gerrit de Jong gaat graag met cijfertjes om

SCHOONHOVEN -Gerrit de Jong, bestuurslid van de jubilerende (40 jaar) Schoonhovense trim- en atletiekvereniging Avantri, omschrijft zichzelf als een 'echte cijferfreak'. "Ik neem inmiddels niet meer deel aan het maatschapelijk proces, maar in m'n baan als administrateur was ik ook altijd aan het rommelen met cijfertjes. En in de atletieksport heb je daarmee natuurlijk ook veelvuldig te maken", aldus de 61-jarige De Jong. Die ruim veertig jaar geleden niet alleen aan de basis stond van de geboorte van Avantri ("Avan is dus vooruitstrevend, tri komt gewoon voort ult het woordje trimmen'), maar nog steeds actief is bij de club, als lid van het door Wim van Beuzekom voorgezeten bestuur.
De officiële oprichtingsdatum van Avantri was op 6 januari 1964, maar de club werkt de meeste jubileumactiviteiten af in de komende maand juni. Dan staan onder meer een jubileumloterij, een
reünie (vrijdag 11 juni) met aansluitend de 'Nacht van Schoonhoven' en, tot slot, op zondag 13 juni de eerste, en wellicht ook enige, 'Ronde van de Krimpenerwaard' op het programma. Dit is een estafetteloop over een afstand van bijna zestig kilometer. Het parcours voert langs de Vlist, de Hollandsche IJssel en de Lek. Er komen zeven lopers (zowel mannen als vrouwen) per team aan de start, die een begeleider op de fiets bij zich 'moeten' hebben. Gerrit de Jong was, en is, een liefhebber van de lange afstand. Hij begon ooit als een 'flink doorstappende' wandelaar en dus was de overgang, later, naar het sneiwandelen voor hem niet al te groot. In het uiterst fraaie, houten, clubgebouw van Avantri, gelegen op het complex 'De Stormbaan' (ooit ploeterden hier inderdaad de militairen) aan de Nieuwe Singel, zegt Gerrit de Jong: "De atletiek vormde destijds een onderdeel van de voetbalvereniging Schoonhoven. Aan het eind van de jaren vijftig ging deze echter, bij gebrek aan voldoende belangstelling, ter ziele. Een jaartje of vier, vijf hadden we hier in Schoonhoven daardoor niets meer. Ikzelf week een tijdje uit naar Ammerstol, maar ook daar hield men het met lang vol."De officiële oprichtingsvergadering van Avantri had plaats in 1964 in het inmiddels al lang verdwenen restaurant 'Tino's' aan de Schoonhovense Haven. De Jong: "Het opvallende was dat bijna alle leden van de toenmalige motorcrossclub, die iets aan hun conditie wilden doen, lid werden."
Zelf was Gerrit de Jong in die periode ook een, niet onverdienstelijk, hardloper. En vanzelfsprekend ging het ook hierbij om lange afstanden. "1k heb één marathon, die in het Kralingse Bos in 1978, uitgelopen. Bij het gewone wandelen waren afstanden van 150 kilometer heel normaal. Zo liep ik ook van Brussel naar Rotterdam. Ik snap eigenlijk nog steeds niet hoe dat kwam, maar na die afstand ben ik drie weken helemaal kapot geweest. Zo erg zelfs, dat ik ernstig overwoog om er maar helemaal mee te stoppen. Nee, dat is dus niet gebeurd. In Engeland deed ik negentien keer mee aan de honderdmijls-afstand en ook was ik present bij Parijs-Brussel over 376 kilometer." Elf keer liep Gerrit de Jong bovendien de Apeldoorne vierdaagse uit, twee keer die van Nijmegen.
"Ik wandelde vrij snel. Dat kwam, denk ik, omdat tijdens mijn jeugdjaren militairen tijdens hun speedmars met grote regelmaat langs ons huis kwamen. Dan liep ik een tijdje achter hen aan door de Vlist. Vond ik gewoon leuk."

Op poten
De huidige accommodatie, de "Stormbaan" dus, werd in 1968 door Avantri in gebruik genomen. Gerrit de Jong ontpopte zich destijds tot trainer, begeleider én chauffeur voor de atleten. Tussen de bedrijven door beoefende hijzelf de atletieksport. "Samen met Cees van den Dool, die in feite de eerste voorzitter was, hielp ik de club op poten te zetten. Dat lukte aardig, er was veel belangstelling."
"Avantri groeide in de daarop volgende jaren gestaag. In 1980 beschikten we al over rond de 300 leden. Nu ligt dat aantal iets boven de 400 en daarmee kunnen we tevreden zijn. Zo hebben we ook drie trimgroepen." In 1980 bedankte Gerrit de Jong, inmiddels ook erelid van Avantri, voor een bestuursfunctie. "Het werd me toen gewoon allemaal even te veel," legt hij uit. "Maar twee jaar later benaderde de club me opnieuw en ik zei ja. Ach, nu ik ben gestopt met werken heb ik natuurlijk wel wat tijd over. En ik woon op amper 400 meter van de "Stormbaan." Avantri blijft toch mijn cluppie. Onze accommodatie ligt hier natuurlijk prachtig. Weliswaar voldoen we, met onze baan van 306 meter en vijftg centimeter, niet aan de KNAU-eisen, maar we kunnen nu eenmaal geen kant op. Zo erg is dat ook weer niet. Zolang het ook gezellig blijft en wij een streekfunctie kunnen blijven vervullen binnen onze mogelijkheden, zijn we tevreden. We proberen zoveel mogelijk zelf te doen. Iedere dinsdagmorgen staan er acht vrijwilligers, VUT'ers, klaar om onderhoud te plegen, straks nemen we ook zelf het krachthonk onder handen. ook dat is Avantri."

Zoeken



Website sponsors